Tym razem wpis będzie trochę nietypowy, bo i okazja jest dla mnie niezwykła. Postanowiłam wydać zeszyt ze scenariuszami. Na razie to nic takiego – mała publikacja elektroniczna w formacie PDF zawierająca trzy nietypowe scenariusze na święto Odzyskania Niepodległości.
Dlaczego nietypowe? Bo mówią raczej o pojęciu wolności, tożsamości niż o konkretnych wydarzeniach sprzed 100 lat. Nie są to montaże słowno-muzyczne, ale scenariusze pozwalające przekazać emocje, pokazać nas w zderzeniu z realiami poprzednich epok.
Wszystkie trzy scenariusze zrealizowałam z młodzieżą, wszystkie trzy zostały nagrodzone na festiwalach. Są autorskimi wizjami scenicznymi, w których występują cytaty z literatury, ale wplecione w nowe konteksty i sytuacje. Nie są sztywnym układem scen, raczej osią, wokół której można nadbudowywać własne pomysły. Chyba dlatego młodzi ludzie tak chętnie nad nimi pracowali – dawały im poczucie sprawczości, pozwalały na własne wypowiedzi wkomponowane w ogólny schemat.
„Kocham wolność” – to opowieść o tym, jak rozumiemy wolność, czym ona dla nas jest. Tekst łączy się tu z ćwiczeniami teatralnymi. Realizacja spektaklu wymaga od uczniów zrozumienia intencji, przekazania emocji i interpretacji tekstu, ale nie potrzebna jest tu praca nad indywidualizacją postaci. Scenariusz stanowi pewną oś, w którą realizatorzy mogą włączać swoje pomysły.
„Kolorowa rewolucja” – to scenariusz, który powstał podczas warsztatów prowadzonych przeze mnie dla IPN. jest to opowieść o czasach komunizmu i stanu wojennego. W ciekawy sposób skłania do poznania realiów tamtego okresu. Wymaga od realizatorów zrozumienia kontekstu historycznego. W scenariuszu wykorzystane są utwory, które w tamtym czasie były symbolami buntu i niezgody na szarą rzeczywistość.
„Konspiracja” – to zabawny scenariusz osadzony w realiach szkoły. Mówi o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Pokazuje, w jaki sposób nauczyciele ratowali polskość w czasach niewoli. Łączy w sobie rzeczywistość znaną uczniom z elementami historii. Wymaga od realizatorów pracy nad indywidualnymi rysami postaci, opiera się na dialogu.
Dziś z drżącym sercem wypuszczam w świat swoje pierwsze elektroniczne dziecko – ebook „KOCHAM WOLNOŚĆ”, w którym znajdziecie 3 nietypowe scenariusze o wolności, opatrzone komentarzami reżyserskimi i podpowiedziami, jak z nimi pracować.
Mocno wierzę, że skorzystają z nich nie tylko osoby poszukujące gotowców, ale także ci, którzy potrzebują inspiracji, by stworzyć własne sceniczne dzieło.
Scenariusze można wykorzystać w starszych klasach szkoły podstawowej, w gimnazjum lub w szkole średniej. Dają one sporo możliwości własnego działania uczniów, są podatne na zmiany i otwarte na nowe pomysły sceniczne. Aby zamówić ebook napisz do mnie e-mail na adres:kolekcjoner.inspiracji@gmail.com Koszt zeszytu ze scenariuszami to 25 pln.
Tak. Postanowiłam, że materiał ten udostępnię wyłącznie w formie płatnej. Dlaczego? Bo poświęciłam teatrowi kawał życia i mnóstwo czasu. Scenariusze, którymi się z Wami dzielę, są moim autorskim pomysłem, wynikiem wieloletniej nauki na studiach i warsztatach. Materiał jest zweryfikowany – tak przez młodzież, jak i przez profesjonale jury konkursów teatralnych.