You are currently viewing Połamane języki

Połamane języki

Lekcja ta powstała dzięki pomocy młodzieży z Koła Naukowego Pedagogiki Teatru i Animacji Kultury z Akademii Pedagogiki Specjalnej 💓

Życie zmusiło nas do przeniesienia szkoły do sieci. Nie wiem, jak wy, ale ja dawno tak dużo nie pracowałam. Skoro i tak dziergam rozmaite scenariusze i materiały, postanowiłam się nimi podzielić także tutaj. Polecam też www.lekcjewsieci.pl Z dnia na dzień przybywa tam świetnych scenariuszy zajęć z różnych przedmiotów. Korzystajcie.

ETAP 1
Przede wszystkim warto uzmysłowić uczniom, że wyraziste mówienie jest umiejętnością ważną w naszym życiu i warto się jej uczyć. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż ludziom często się wydaje, że dobra dykcja potrzebna jest wyłącznie aktorom.
Proponuję obejrzeć z uczniami zamieszczone niżej ilustracje i zastanowić się, dlaczego wyraziste mówienie potrzebne jest przedstawionym na nich postaciom?

Dykcja

ETAP 2
Razem z uczniami oglądamy prezentację. Prosimy, aby uczniowie zwrócili uwagę na to, po co warto się uczyć dykcji. Co wyraziste mówienie daje nam w codziennym życiu.

 




ETAP 3
To czas na ćwiczenia. Proponujemy uczniom obejrzenie filmiku. Dzięki niemu mogą się dowiedzieć, jak bawić się i jednocześnie poprawić swój sposób mówienia.

ETAP 4
Jako kolejny etap możemy zaproponować uczniom samodzielną pracę nad dykcją. Dajemy im do wyboru kilka łamańców językowych i prosimy o to, by wyćwiczyli wyraziste i szybkie mówienie wybranego zwrotu. Na kolejnym spotkaniu możemy urządzić konkurs lub każdą lekcję rozpoczynać od wspólnej rozgrzewki dykcyjnej.

A może nagracie i prześlecie swoje dykcyjne próby?

Lamance jezykowe 1

Dodaj komentarz