You are currently viewing Czekolada na lekcji polskiego

Czekolada na lekcji polskiego

Czekolada. Pokarm bogów, środek płatniczy i…najpopularniejszy smakołyk świata. Czyż może być lepszy pomysł na lekcję niż właśnie czekolada? Aby osłodzić ósmakom przygotowanie do egzaminów, wykorzystałam ten wyjątkowy rarytas do przygotowania ćwiczeń powtórzeniowych.

Do przygotowania ćwiczeń użyłam aplikacji Nearpod. Bardzo ją lubię ze względu na możliwość śledzenia pracy uczniów i możliwości łatwego udostępniania zadań podczas ich omawiania. 

Zaczęliśmy od zebrania informacji o czekoladzie. Ćwiczenie to można zrobić na dwa sposoby. a) Zebrać z uczniami wszystko, co wiedzą na temat czekolady lub b) zebrać gramatyczne informacje o czekoladzie. Mnie bardziej odpowiada wersja gramatyczna – pozwala na ciekawe powtórzenie fonetyki, części mowy, słowotwórstwa. 

Kolejnym etapem było obejrzenie filmu o historii czekolady. Lubię korzystać z narzędzia do zadawania pytań w trakcie filmu. Uczniowie lepiej koncentrują się na treści materiału, więcej informacji zapamiętują. Poza tym – dobrze się bawią, a nawet ze sobą lekko rywalizują, komu uda się udzielić więcej poprawnych odpowiedzi.

etty fidele oJpkjWcScyg unsplash

Reszta lekcji  to już rozwiązywanie różnych zadań. Czekolada stała się pretekstem do pisania zaproszenia oraz powtórki związanej z chronologią.  Uczniowie musieli przypomnieć sobie postać z XVII w. (historyczną, pisarza, artystę) i zaprosić go na poczęstunek z czekolady. 

Interesujące też było zadanie ukazujące, jaki związek ma czekolada z problemami współczesnego świata. Napisanie głosu w dyskusji [zadania stricte egzaminacyjnego] stało się pretekstem do dyskusji, która przeniosła się nam na kolejną lekcję i prawdopodobnie będzie tematem debaty na temat praw człowieka.

Zapraszam Was do korzystania z materiału i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Chętnie skorzystam z Waszych obserwacji i sugestii. 

https://share.nearpod.com/LbOnPvtapfb 

 

 

Dodaj komentarz