W końcu się zdecydowałam dołączyć do Microsoft Edukator Centre i wejść w programy edukacyjne… Przekonały mnie bardzo ciekawe i praktyczne szkolenia, które znalazłam na stronie oraz nowe dla mnie narzędzia odkryte podczas zdalnej edukacji. Programy Microsoft Innovative Educator (MIE) skupiają nauczycieli- wizjonerów z całego świata, pedagogów świadomie używających technologii w swojej pracy. Eksperci MIE nie tylko korzystają z cyfrowych narzędzi na lekcjach, ale także pomagają innym nauczycielom w poznaniu potencjału edukacyjnego nowoczesnych technologii.
O programie Microsoftu dowiedziałam się w zeszłym roku od moich „eduświrnietych” koleżanek. Większość z nich już wtedy albo była w programach MIE albo właśnie do nich dołączała. Mnie to jakoś mocno nie zainteresowało – może dlatego, że akurat byłam w dość poważnej zmianie zawodowej i zwyczajnie nie miałam na to przestrzeni. Przez cały rok osadzałam się w nowej rzeczywistości i znów nie miałam kiedy się tym zająć, chociaż cały czas pracowałam z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Dopiero na początku wakacji usiadłam i zaczęłam się przekopywać przez stronę Microsoft Edukator Centre.
Pierwsza rzecz, która mnie zaskoczyła to wspaniała baza szkoleń on line i to nie tylko tych stricte informatycznych. Zamieszczone na stronach MEC materiały skoncentrowane są nie tylko na promowaniu i uczeniu konkretnych narzędzi, ale przede wszystkim na tym, co dziś nazywamy kompetencjami XXI w. Szkolenia uczą, jak możemy wykorzystać zdobycze technologii do uczenia podstawowych kompetencji humanistycznych takich jak praca zespołowa, komunikacja, zarządzanie czasem czy umiejętność samodzielnego uczenia się. Udało mi się zrobić dotychczas tylko kilka kursów, ale już wiem, że w wolnym czasie będę kontynuowała przygodę z tymi materiałami. Są naprawdę bardzo ciekawe i inspirujące do eksperymentów, dalszych poszukiwań. No i momentami bardzo zmieniają naszą perspektywę mocno zabetonowaną przez system oświaty, w który musimy funkcjonować.
Zainteresowały mnie też narzędzia, których albo nigdy nie używałam, albo po prostu nie znałam. Spojrzenie na nie przez pryzmat możliwości rozwijania umiejętności kluczowych zmieniło trochę moje nastawienie do niektórych rozwiązań. Nie wiem, czy je kiedykolwiek zastosuję, ale mam świadomość, jaki mają potencjał 😀
Kolejną inspirującą rzeczą są zadania, które trzeba wykonać, by otrzymać certyfikat MIE Expert. Dla mnie były one inspiracją do napisania tego artykułu. Mogłam zamieścić informację o swoich szkoleniach np. na Facebooku, ale pomyślałam, że przy okazji starania się o certyfikat fajnie by było opowiedzieć innym o możliwościach rozwoju i być może kogoś zachęcić do dołączenia do globalnej społeczności nauczycieli.
Zadania są też bardzo rozwojowe. Dla mnie to duży plus, że twórcy programu nie ograniczyli się do wypełnienia ankietki i przesłania dowodów na to, że Microsoft proponuje jedynie słuszne narzędzia. Postawione przez organizatorów pytania nie tylko mają w pewien sposób zweryfikować nasze umiejętności, ale też służyć autorefleksji i wyznaczeniu sobie celów. Moim zdaniem to bardzo potrzebne i doceniam twórców programu za ten aspekt rekrutacji.
Jeśli zainteresowałam Was potencjałem MIE, w każdej chwili możecie dołączyć do społeczności Microsoft Edukator Centre 🙂
#MicrosoftEdu #MIEExpert.