You are currently viewing Połączyć kropki

Połączyć kropki

Kropki

Kropki. Małe kawałki rzeczywistości, które łączymy w większe obrazy.  Przeważnie to scalanie sprawia frajdę, daje ten błysk. Eureka – zdaje się krzyczeć nasz mózg i cieszy się jak dziecko z odkrycia czegoś, co w sumie było oczywiste.

Tym razem jednak było inaczej, chodź „eureki” pojawiały się właściwie co chwila. Było trudniej. Niezbyt optymistycznie. Momentami wręcz przerażająco. Obrazy, które wynurzyły się z połączeń kropek, wymagały przetworzenia i czasu na oddech. A książka, którą chcę Wam z całego serca polecić, musiała się we mnie ułożyć na nowo. 

Książka „Wielka narracja” autorstwa Thierry’ego Mallareta i Klausa Schwaba wydana przez Wydawnictwo Studio Emka dotarła do mnie przed wakacjami. Bardzo chciałam ją przeczytać, więc rzuciłam się na lekturę. Przeczytałam kilkadziesiąt stron i …musiałam ją odłożyć. I tak czytałam tę publikację prawie całe lato, chociaż nie jest to opasła pozycja. Długo też zbierałam myśli, jak mam Wam o niej opowiedzieć. 

Zbieracze kropek

Sięgnęłam po tę pozycję wydawniczą m.in. ze względu na autorów  Thierry’ego Mallareta i Klausa Schwaba, dwóch niezwykłych zbieraczy kropek. W swojej książce podejmują oni ambitną próbę przedstawienia złożonych zjawisk kształtujących współczesny świat. Autorzy, obaj wybitni eksperci w swoich dziedzinach, bazują na bogatych doświadczeniach zawodowych i akademickich, aby zbudować szeroką, interdyscyplinarną perspektywę.

Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), to jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów i strategów współczesnego świata. Jego wizja „czwartej rewolucji przemysłowej” i koncepcje związane z przyszłością globalnej gospodarki zyskały szerokie uznanie na arenie międzynarodowej. Schwab od wielu lat uczestniczy w najważniejszych debatach gospodarczych, politycznych i technologicznych, co czyni go jednym z czołowych myślicieli w kwestiach globalnych wyzwań.

Niezwykle interesującą postacią jest też współautor „Wielkiej narracji” Thierry Mallaret. To wybitny ekonomista, analityk i ekspert ds. geopolityki. Współtworzy także platformę Monthly Barometer, która analizuje globalne trendy. Mallaret posiada głęboką wiedzę na temat międzynarodowych relacji, gospodarek i procesów politycznych, a jego doświadczenie jako doradcy strategicznego pozwala mu dostarczać trafnych prognoz dotyczących przyszłości.

Szeroko, poza horyzont

Jednym z głównych atutów książki jest umiejętność autorów do łączenia wiedzy z różnych dziedzin w spójną całość. Schwab i Mallaret nie ograniczają się jedynie do analiz ekonomicznych – w książce pojawiają się także wątki społeczne, ekologiczne, technologiczne i kulturowe. Dzięki temu „Wielka narracja” oferuje wyjątkowo szeroką perspektywę, która pozwala lepiej zrozumieć współczesne wyzwania, takie jak globalne nierówności, kryzys klimatyczny czy rozwój sztucznej inteligencji.

Autorzy pokazują, jak te pozornie niezwiązane procesy oddziałują na siebie wzajemnie. Uświadamiają, jak bardzo potrzebujemy całościowego, interdyscyplinarnego podejścia do ich zrozumienia i przeciwdziałania skutkom, jakie ze sobą niosą. Przyszłość gospodarki, polityki czy technologii nie może być analizowana w izolacji – wymaga  szerokiego spojrzenia.

Interdyscyplinarny tygiel

Jednym z kluczowych elementów, które wyróżniają „Wielką narrację”, jest sposób, w jaki autorzy tworzyli treść książki, opierając się na licznych wywiadach z wybitnymi myślicielami, naukowcami i liderami biznesu z całego świata. Te rozmowy, przeprowadzone z przedstawicielami różnych dziedzin – od ekonomii, przez nauki społeczne, aż po innowacje technologiczne – stanowiły fundament refleksji nad najważniejszymi problemami współczesności i przyszłości opisanymi w publikacji. Schwab i Mallaret  dowodzą, że globalne wyzwania nie mogą być rozwiązywane jedynie w obrębie jednej dziedziny – potrzebna jest kompleksowa analiza, która uwzględnia wiele perspektyw.

Dzięki  wywiadom książka ma wyjątkowo autentyczny i aktualny charakter. Autorzy nie tylko opierają się na własnych doświadczeniach, ale również włączają głosy kluczowych postaci współczesnych debat intelektualnych. To pozwala na jeszcze głębsze spojrzenie na światowe trendy i wyzwania. Umiejętność łączenia różnorodnych wątków sprawia, że książka nie tylko dostarcza wiedzy, ale także inspiruje do myślenia o współczesnym świecie w bardziej złożony i całościowy sposób.

Być kropką

„Wielka narracja” to niezwykle inspirująca książka, która pomaga połączyć różnorodne wątki i zrozumieć skomplikowane procesy zachodzące we współczesnym świecie. Schwab i Mallaret budują szeroką, interdyscyplinarną perspektywę, która otwiera oczy na zjawiska, które często wydają się nieuchwytne. Publikacja ta jest nie tylko diagnozą obecnych problemów, ale także wezwaniem do refleksji nad przyszłością, którą wszyscy współtworzymy.

Dla mnie „Wielka narracja” była trudną lekturą. Z interdyscyplinarnych analiz wyłonił się obraz, którego wolałabym nie znać lub nie dostrzegać.  Autorzy położyli go jednak przede mną i zapytali „co z tym zrobisz?”. Równolegle przedstawili mi świat wielkich graczy, w którym jestem zaledwie pyłkiem, na który nie mam większego wpływu. Uważam jednak, że to jedna z ważniejszych książek, jakie ostatnio czytałam. Uświadomiła mi, jak ważne jest uczenie ludzi myślenia i łączenia tych wszystkich niewyraźnych kropek. Tylko wtedy mamy szansę zawrócić znad przepaści, do której się wciąż zbliżamy.

1120

Będzie mi miło, jeśli postawisz mi kawę 🙂 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz