You are currently viewing Tolkien [nie]znany

Tolkien [nie]znany

Materiał opracowałam dla klasy 5. Można go jednak wykorzystać jako wprowadzenie do lektury „Hobbita” w klasach starszych. Po lekkiej modyfikacji może stanowić także materiał powtórzeniowy dla starszych uczniów. 

OPIS LEKCJI

Pomysł na Tolkiena
Tym razem do stworzenia lekcji wykorzystałam NEARPOD. Bardzo lubię to narzędzie, bo dość szybko można w nim przygotować ciekawe materiały, a prowadząc lekcję nie trzeba wciąż się przełączać między aplikacjami. 
 
Na Teamsach podzieliłam uczniów na grupy. Każdy zespół otrzymał inny fragment opowiadania Tolkiena o Łaziku [TEKSTY]. Fragmenty nie były zatytułowane ani nie zawierały informacji o autorze. Zadaniem uczniów było przeczytanie tekstów i wypisanie jak największej liczby szczegółów na wspólnej tablicy.
Następnie na kolejnej tablicy każda grupa pisała i zamieszczała wspólnie sformułowane streszczenie. Kolejny krok to omówienie wyników. Uczniowie zauważyli, że poszczególne streszczenia układają się w większą historię. Podzielili się swoją wiedzą o szczegółach znajdujących się w poszczególnych częściach. 
Teraz nastąpił czas na ćwiczenie indywidualne i stworzenie planu ramowego całości fragmentu. Kiedy omówiliśmy wyniki zadania, dzieci rozwiązywały quiz dotyczący treści historii o Łaziku. Uczniowie sprawdzili, ile zapamiętali i czy wystarczająco dokładnie przekazali kolegom treść fragmentu, na którym pracowali. 
Nie miały dla mnie znaczenia wyniki uczniów. Dużo ciekawsze okazały się wnioski dzieci dotyczące pracy w zespole. Ćwiczenie pokazało im, jak ważne jest dokładne wykonywanie zadań. Zauważyli także, że pracując zespołowo, w krótkim czasie mogli opracować całkiem długi tekst.
 
ring 4612457 1280
Siła ankiety

Ostatni element tej części zajęć stanowiła ankieta, zawierająca pytania dotyczące wiedzy z teorii literatury. Uczniowie bardzo lubią formę ankiety, która pozwala im sprawdzić się bez elementu oceny. 

W ankiecie pojawiło się także pytanie o autora opowiadania o Łaziku. Uczniowie zgadywali, kto mógł napisać historię pieska. Postawili na C.S. Lewisa – może dlatego, że niedawno czytali „Opowieści z Narnii”. Rozmowa o tym pytaniu z ankiety pozwoliła mi płynnie przejść do części lekcji poświęconej Tolkienowi. Jakież było zdziwienie, kiedy dzieciaki dowiedziały się, że autorem historii o Łaziku jest J.R.R. Tolkien 😀

Teraz uczniowie pracowali z filmikiem o biografii pisarza. Uczniowie oglądali materiał i odpowiadali na pytania, ćwicząc jednocześnie pamięć i uważne słuchanie. Postać Tolkiena bardzo ich zaintrygowała, a próbka języka elfickiego wzbudziła prawdziwy zachwyt.  

A wiecie, co było najlepsze? Po lekcji zostałam zasypana prośbami o udostępnienie całości opowiadania o psie Łaziku 😀 Taki bonusik w edukacji czytelniczej.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Marta

    Dziękuję. Bardzo inspirujący pomysł. Poznałam nowe opowiadanie 🙂( bonusik literacki 😊)

Dodaj komentarz